Współpraca międzynarodowa

Polsko-niemieckie Warsztaty Wielkanocne „Różne języki, jedna tradycja”. Police 23.03.18

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci, jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów niezależnie od kraju i narodowości.

W piątek 23 marca 2018 roku, zgodnie z zapoczątkowaną kilkanaście lat temu tradycją, w naszej szkole odbyły się polsko-niemieckie warsztaty wielkanocne pod nazwą ”Różne języki –jedna tradycja”,  w których wzięli udział uczniowie klasy VII B oraz zaprzyjaźnionej szkoły niemieckiej z Regionale Schule w Penkun. W trakcie spotkania miała miejsce rozmowa o obyczajach, obrzędach świątecznych, kulinariach i dekoracjach.  Powstał też swoisty polsko-niemiecki słowniczek pojęć świątecznych. Spotkanie było okazją doskonalenia umiejętności porozumiewania się w języku niemieckim i polskim.     Tematyka spotkania wzbogaciła wiedzę o Polsce i Niemczech i pozwoliła na ukazanie podobieństw w stylu  życia  i tradycjach obu krajów. Jak zauważyliśmy wspólnym elementem tradycji wielkanocnej w Polsce i Niemczech jest jajko. I to jajku, a w szczególności sposobom jego zdobienia poświęciliśmy najwięcej uwagi. Podstawowym celem warsztatów było poznanie sposobu zdobienia  jaj styropianowych  technikami decoupage i filcowania. W tajniki technik wprowadzali uczniów pani Joanna Szymczak i pan Sławomir Bączyński.  Nasze jajka powstawały wieloetapowo. Wymagało to staranności i cierpliwości ale uzyskane efekty zadowoliły wszystkich.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, braki językowe nie przeszkadzały w konwersacji i działaniu. Projekt odbył się dzięki wsparciu finansowemu Jednostki Centralnej  Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Szczecinie.

Zapraszamy do galerii...

Warsztaty Adwentowe w Penkun / Niemcy/

W czwartek 30.11.17 uczniowie klasy IIBg i IIAg uczestniczyli  w warsztatach tradycji  bożonarodzeniowych  w Regionale Schule w Penkun . W przedświątecznej atmosferze młodzież polska i niemiecka miała okazję wspólnie tworzyć ozdoby świąteczne. Uczniowie zaangażowali się w wykonywanie dekoracji różnymi technikami plastycznymi. Powstawały wianki, drewniane anioły, lampiony, zawieszki choinkowe z modeliny i włóczki . Efekty pracy podziwiano na wystawie podsumowującej warsztaty. Dużym wyzwaniem dla uczestników spotkania  było wykonanie piosenki związanej  z okresem Bożego Narodzenia.  Uczniowie obu szkół poradzili sobie z zadaniem znakomicie wykonując a capella kolędy i pieśni adwentowe.

Polsko-niemiecki projekt " Życie średniowiecza"- Gross Pinnow 2017

W dniach 26-29.09.17 uczniowie klasy II ag i II bg wraz z nauczycielami Panią Joanną Szymczak, Panią Małgorzatą Berg, Panem Sławomirem Bączyńskim, uczestniczyli w polsko-niemieckim projekcie edukacyjnym pod nazwą : "Życie sredniowiecza".    W trwającej 14 lat współpracy ze szkołą Regionale Schule  w Penkun, był to kolejny projekt edukacyjny z zakresu historii i sztuki.  Projekt miał na celu poszerzenie wiedzy uczniów o epoce średniowiecza i życiu codziennym czterech grup społecznych: szlachty, duchowieństwa, rycerstwa, mieszczaństwa.  Uczniowie szkoły polskiej i niemieckiej  w międzynarodowych grupach przygotowywali opracowania wiedzowe i prezentacje artystyczne na temat stylu życia wybranej grupy społecznej.  Powstawały kostiumy, maski, makiety budynków, manuskrypty, sztandary i herby. Uczono się tańca dworskiego. Edukacji i kreacji towarzyszyły zajęcia rekreacyjne. Języka polskiego i niemieckiego uczono się także przy przy ognisku i w trakcie spacerów. Efekty pracy przedstawione zostały przez uczestników projektu podczas czwartkowego wieczoru uświetnionego wizytą Pani dyrektor Barbary Tasak, dyrektora Artura Zagórskiego i dyrektora Rolanda Ganskego.

Cztery dni projektu pozwoliły młodzieży poznać się, wymienić doświadczeniami oraz uświadomić sobie, jak bardzo zróżnicowaną i ciekawą epoką było średniowiecze.

Warsztaty Adwentowe - Penkun listopad 2017

Życie średniowiecza